Vad är SJR?

Svenskt JakthundsRegister – SJR är en fristående officiell stambokförande organisation som har till uppgift att ge service åt fristående och framåtsträvande jakthundsklubbar...
Läs mer om SJR här!

Nedan är en lista över uppfödare som är anslutna till Svenskt Jakthundsregister.

Sortera listan genom att klicka på rubrikerna, eller skriv en sökning i rutan. Medan du skriver, sorteras listan.

KennelKontaktHemsida
Aim 4 Game
Labrador Retriever
Åsa Sjölin & Dan Jönsson
Höge Väg
298 91 Tollarp
0414-911 99
asa@maltesholm.se
0704-548396
Av Sunnanvind
Labrador Retriever
Susanne Meurling
0414-911 99
susse@sjohuset.se
Hemsida
Bramblefields
Labrador Retriever
Wilhelm Jäderlund & Ann-Sofie Nilsson
Köpingsvik
070-2812204
info@sport-horses.se
Hemsida
Caliburns
Labrador Retriever
Madeleine & Richard Lewander
0175-680 55
madde@caliburns.se
Hemsida
Carbon Bay's
Labrador Retriever
Lotta Carbonnier
042-33 35 53
lotta@carbonnier.com
Chip n`Croft
Labrador Retriever
Sylvia & Jens Munk
0525-353 90
jens.munk@glocalnet.net
Cockerdoc
Cocker Spaniel

Johan Svahn
046-253054
johan.svahn.is@hotmail.com
COJs
Labrador Retriever
Cecilia & Ole Jensen
Eslöv
070-2130397
ole@cojensen.se
Country Sports
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Christina Hansson
0411-422 84
tina@countrysportskennel.se
Hemsida
D'Sern
Labrador Retriever
Daniel Sernert
044-48 27 66
070-38 67 219
Drama
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Christina Törnqvist
info@kenneldrama.com
Hemsida
Ejderns
Labrador Retriever
Ylva & Michael Jacobsson
ylva_jacobsson@hotmail.com
0470 - 249 08
Ekehalla
Labrador Retriever
Torbjörn Svensson
040-15 65 66
Elina
Labrador Retriever
Jan Larsson
040-48 10 78
Ettermyrans
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Ann-Charlotte Selberg
040-50 02 31
0706-14 15 10
ettermyrans@gmail.com
Fawlty
Springer Spaniel
Mette Ludvigsen
016-612 32
Fållåsa
Labrador Retriever
Ingamaj Belestam, Alvesta
0472-55 11 51
bjamagni@gmail.com
Fältjägarens Kennel
Springer Spaniel
Cecilia Gustafsson
040 - 605 29 80
cecilia@faltjagarens.se
Hemsida
Game's
Labrador Retriever
Linda Åkerström
0451-609 01
070-514 47 46
linda@gardhammar.se
Hemsida
Gamefield's
Labrador Retriever
Sven-Ingvar Gibrand
0411-463 26
0708-74 63 26
sveningvar.gibrand@lm.lrf.se
Gamegainer
Labrador Retriever
Jenny Närfors
0176-416 06
jenny@gamegainer.se
Hemsida
Gamlegård's
Springer Spaniel
Alexandra Nordengren
0709-211274
alex@btcnc.se
Getingens
Cocker Spaniel
Wachtel
Anna Gustafsson,
Rådmansgatan 29
Kalmar
070-1496714
gustafsson.anna1@gmail.com
Go Great Guns
Labrador Retriever
Mads Kristoffersen
042-3011004
mads.kristoffersen@me.com
Great Sallow
Cocker Spaniel
Louise Gränne & William Cole
035-69229
0737-65 75 67
info@coleshooting.com
Gustenhills
Labrador Retriever
Emma Dahlgren
040-48 50 20
dahlgren12@hotmail.com
Gyldengårds
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Anders Nygård
Gunella Thorelli
0411-462 33
nilla.thorelli@swipnet.se
Hammarhagens
Cocker Spaniel
Björn Ljung
0498-22 30 60
Happy Feet
Cocker Spaniel
Stig-Otto Ekberg
+47 99 40 59 80
Hattstugans
Golden Retriever
Labrador Retriever
Pernilla Gustafsson &
Heniz Månsson
0415-31 11 31
picko@telia.com
Hibou Gundogs
Springer Spaniel
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Marie af Ugglas
Höör
070-9189203
afugglas@icloud.com
Holly-Blue
Labrador Retriever
Erik & Ann-Louice Claesson
040-40 19 53
holly-blue@telia.com
Holmaskogens kennel
Cocker Spaniel
Thomas & Lena Fors
Sankt Olof
0708-471716
thomas@tfors.se
House of Gundogs
Cocker Spaniel
Springer Spaniel
Labrador Retriever
Leonard Knutsson
Helsingborg
070-7747 412
info@annelundsgard.se
Hemsida
Islanders
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Marie Bengtsson
046-630 26
marie@trollform.se
Karlsborgens
Springer Spaniel
Anders Severin
0411-56 88 40
Kratrydders
Springer Spaniel
Lars Madsen
larslangebjerg@hotmail.com
Hemsida
Lakewood Hill
Labrador Retriever
Karin Oredsson
070-20 87 860
mailto:karin.oredsson@hotmail.com
Liw's Gundogs
Labrador Retriever
Strävhårig tax
Jämthund
Leif & IngMarie Wilhelmson
Bredared
0332-66003
liwsgundogs@outlook.com
Llefennis
Cocker Spaniel
Jane Hedvard
040-40 43 88
jane.hedvard@hotmail.com
Maunsbach
Cocker Spaniel
Eva Maunsbach
Istorp
073-1517271
eva.maunsbach@gmail.com
Measureman's
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Bo Nilsson
040-48 80 83
bo.nilsson@hackeberga.se
Mebacka
Springer Spaniel
Clas Klasson & Carina Pettersson
0511-373041
Meitas
Cocker Spaniel
Marie Strauss
Pärup 7278
242 91 Hörby
0708-959973
meitas@hotmail.com
Minväns
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Johan Persson
0734-17 69 00
johan@sjohuset.se
Hemsida
Moonraker
Springer Spaniel
Oskar Frostgård
0709-62 44 39
Moor Lodge
Labrador Retriever
Border Terrier
Hans Sandin
0414-166 55
h.sandin@telia.com
Nettlefields
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Håkan Hansson
0411-422 84
nettlefields@me.com
Hemsida
Paddens
Labrador Retriever
Göte Persson
0733-48 05 13
Pellanagården
Norsk Elghund (grå)
Torsten Hagberg &
Gudrun Edvardsson
0280-133 14
Perdegårds
Labrador Retriever
Linus Perdegård & Ebba Reeder
0727-416400
Alvilund, Hörningsholms Gods Mörkö
linus@horningsholm.se
Perdix Gundog's
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Anders & Åsa Norrby
0176-481 88
asa@perdixgundogs.se
Hemsida
Räfthagens
Labrador Retriever
Annchi & Börje Gustavsson
046-24 83 44
Safanens
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Christer Jönsson
070-250 10 95
safanen@telia.com
Salty Dog
Labrador Retriever
NilsOlof Sandberg
0431-152 97
olof.sa@telia.com
Sea-Croft
Labrador Retriever
Pointer
Birgitta Bernadotte
070-2282183
birgitta@sea-croft.com www.sea-croft.com
Selarps
Labrador Retriever
Eva & Daniel Lysebring
0413-54 13 37
evalysebring@hotmail.com
Sernerts Kennel
Labrador Retriever
Oskar Sernert, Skurup
0703-44 24 56
sernert.vilt@hotmail.com
Sheena's
Springer Spaniel
Rolf Lindgren
0706-82 54 20
Shi-Awela
Cocker Spaniel
Labrador Retriever
Martin Bjerge Jensen
0702-61 58 02
Shotgunhunters
Springer Spaniel
Magnus Olausson
072-3244150
magnus@shotgunhunters.se
Hemsida
Sioux
Labrador Retriever
Margareta Veneke
044-24 94 98
margareta.veneke@beta.telenordia.se
Skoglösas
Labrador Retriever
Pointer
Strävhårig Vorsteh
Anna Johnsson
044-700 19
anna-ja@telia.com
Span-Fun
Cocker Spaniel
Sven-Erik & Elisabeth Nilsson
019-23 09 05
spanfun@privat.utfors.se
Stamettis
Labrador Retriever
Siw & Thomas Rüden
Märsta
070-510 09 19
siwruden@telia.com
Stivs
Labrador Retriever
Stefan Larsson &
Liselott Lindahl
046-515 50
stiv@telia.com
Stockens
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Helen & Christer Johansson
0413-54 10 74
Strödalas
Labrador Retriever
Lisbeth Svensson
Ystad
0733-255171
lisbeth.svensson@edu.tomelilla.se
Tanhead
Labrador Retriever
Springer Spaniel
Pat & David McNeill
042-533 58
pat.mcneill@logstrup.se
Tealshead
Labrador Retriever
Klaus Wetterberg
0411 - 30 660
0768-29 51 54
okw1954@gmail.com
TEE Gundogs
Cocker Spaniel &
Tysk Jaktterrier

Marcus Hertzman
Skurup
0730-544704
marcus@bilparken.se
Tostarp
Springer Spaniel
Per & Janeth Rydén
Billeberga
0733-373581
per.ryden@peab.se
Tursköps Gård
Labrador Retriever
Per & Cecilia Weimenhög
042-933 76
per.weimenhog@telia.se
VenLov's
Springer Spaniel
Tomas Wijk
Vinslöv
0709-536290
Vindpinan
Hamiltonstövare
Jämthund
Pauline och B.O Nordin
0660-72 195
pwnordin@bredband.net
Wilda Tilma
Springer Spaniel
Cocker Spaniel
Pernilla & Andreas Vikström
070-7348506
vikstroms@spray.se
Winqvist
Labrador Retriever
Bengt Winqvist
Glimåkra
0768-58 44 44
bengt.winqvist@me.com